Lazerle | Varis | Kılcal Damar Tedavisi | Mersin
Lazerle Kılcal Damar Tedavisi
Lazerle Kılcal Damar Tedavisi

Çeşitli sebeplerden dolayı oluşan varisler, hastanın yaşam kalitesini azaltan ağrılı bir sağlık problemidir. Günümüzde lazer teknolojisi ile kılcal damarlar cerrahi müdahele gerektirmeden,lazer ile tedavi edilebilmektedir.

VARİS OLUŞUMUNU KOLAYLAŞTIRAN FAKTÖRLER NELERDİR?

- Uzun süre ayakta durmak 
- Hamilelik 
- Şişmanlık 
- Oturarak çalışmak
- Hareketsizlik 
- Yaşlılık 
- İlaç kullanımı (Doğum kontrol hapları, menopoz sonrası hormon tedavisi)


LAZERLE VARİS VE KILCAL DAMAR TEDAVİSİ NE KADAR SIKLIKLA YAPILIR? 

Tedavi sayısı damarların sayısı, rengi ve büyüklüğüne göre değişebilir. Genellikle 1 - 4 seans yeterlidir.

LAZER TEDAVİSİ NE KADAR ZAMAN ALIR VE KOMPLİKASYONLARI NELERDİR?

Tedavi uygulama süresi 15 dk ile 120 dk arasında değişir. Bu tedavinin en güzel tarafı günlük aktivitelerinize hemen dönebilmenizdir. Ağrı şikayeti azdır. Yapılan alanlarda hafif kabarma ve kızarıklık,cilt renginde koyulaşma ,yara izi görülebilir.Nadiren yapılan bölgede yanık,yara,cilt renginde koyulaşma veya açılma olabilir. Uygulama sonrası 1 ay güneşlenmemek, 48 saat sıcak suyla banyo yapmamak, banyo sırasında yapılan yeri lifle sürtmemek gereklidir. Tedavi yapılan bölgede bütün damarlar tedavi edilmeyebilir.Mutlaka bir miktar kalan damarlar olacaktır. 


LAZERLE HANGİ TİP DAMARLAR TEDAVİ EDİLİR? 

Lazer tedavisi bacak damarlarında 3-4mm e kadar olan varisler ve özellikle ince kılcal damar tipindeki mavi ve kırmızı renkli damarlarda başarıyla uygulanır. Ayrıca yüzde yanak ve burun kenarındaki damar çatlamalarında ve gövdedeki kırmızı renkli benlerde de kullanılabilir. 
Yaz aylarında, plajlarda ve etek giyerken rahat edebilmek için önlem almak size düşüyor. Görüntüsü ile sizi rahatsız eden bacak bölgesindeki mavi ve kırmızı damar genişlemeleri ve onların yarattığı ağrılardan lazer yöntemi ile kolayca kurtulabilirsiniz.


GENEL OLARAK DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR NELERDİR?
 

1. Bol Hareket: her hareket yaralıdır. En iyisi yürüme, yüzme, bisiklet, gibi sürekliliği olan hareketlerdir. Aniden durma ve sıçrama gibi hareketlerle birlikte olan sporlar (futbol, basketbol vb.) varis yönünden sakıncalıdır. 

2. Bir saatten daha uzun süre oturmayın ya da ayakta kalmayın. Oturan birinin arada bir ayağa kalması ve dolaşması gerekir. Günde bir çok kez bacakları yüksekte tutmak yararlıdır. Ayrıca ayaklarınızla A harfi yapacak gibi topukları uzaklaştırıp, baş parmakları birleştirin. Topukları birleştirip parmakları uzaklaştırarak V harfi yapın. Topuklarınız yerde kalsın, ayaklarınızın ön kısmını yukarı kaldırın. Sonra ayaklarınızın önü yerle temastayken topuklarınızı yukarı kaldırın. Hareketlerin hepsini 10 ar kez tekrarlayın. 


3. Soğuk suyla bacaklara duş yapmak. Cilde uygulanan soğuk su ile venler büzülür ve kan daha çabuk kalbe akar. Bu amaçla banyo küvetini üçte birine kadar soğuk su ile doldurun (14-16 derece). Bu su içinde on dakika dolaşın. Her adımda ayağınızı tamamen sudan çıkartıp sonra tekrar sokun. Diğer bir yöntem de sabah ve akşam bacaklara ayaklardan başlayıp yukarı doğru soğuk su duşu uygulamaktır. 

4. Bol giysileri tercih edin. Sıkı kemerler kan akımını zorlaştırır. Külotlu çorapların da bel kısmını sıkmaması gerekir. 

5. Ayakkabı topukları 5 cm.den yüksek olmamalı. Topuklar ne kadar yüksekse bacak kaslarının pompalama işlevi o kadar zayıftır. Giydiğiniz ayakkabıyı her gün değiştirin 

6. Doğru beslenme. Doğru beslenme vücuda gerekli yapı maddelerini sağlar.. Günde en azından iki litre sıvı tüketilmelidir.

7. Venlere dışarıdan mekanik destek. Dıştan destek görevi yapan külotlu çorapların iyi kaliteli olanları hafif varislerde yarar sağlar. Aşırı varis şikayetlerin de ise sıkıca kavrayan özel varis çorapları faydalıdır. 

8. Sigara içilmemelidir. Sigara damar duvarına zarar vererek damar hastalıklarının oluşmasını çabuklaştırır. 

Merkezimizde kılcal damar tedavisi ile ilgili ön görüşme yapmak ücretsizdir.Lütfen randevu alınız.

Son Güncelleme Tarihi: Ağustos 2020            Editör:Anonim

Doktorunuza Sorun