Fraksiyonel Lazer  | Tedavileri | MD Clinic | Mersin
Fraksiyonel Lazer
Fraksiyonel Lazer

Fraksiyonel lazer nedir?

Fraksiyonel lazer cilt yenilemek amacıyla kullanılan bir tedavi cihazıdır.  Fraksiyonel lazer sivilce izi, yara izi, kırışıklık, yüz sarkması ve çatlak tedavisinde kullanılır..

Fraksiyonel lazer nasıl etkili olur?

Fraksiyonel lazer cildin üst,orta ve alt tabakalarında etkili olmaktadır. Fraksiyonel lazer sistemlerinde, lazer ışığı ile ciltte minik tüneller açılır ve bu bölgelerde yeni kollajen oluşumu tetiklenir. Bu yöntemin avantajı, minik hasar bölgelerinin etrafında sağlam cilt alanlarının kalması sebebiyle ciltteki hasarın az olmasıdır. Böylece cildin iyileşmesi  hızlı olmakta, ayrıca lazerlerin yan etki oranı azalmaktadır.  

Fraksiyonel lazer yöntemi hangi amaçla kullanılır?

  • Cilt gençleştirme (kırışıklık tedavisi, cilt sarkma tedavisi)
  • Sivilce (akne) izi tedavisi
  • Çatlak tedavisi
  • Yara izi tedavisi
  • Leke tedavisi

Fraksiyonel lazerler ne kadar etkilidir?

Fraksiyonel lazerlerle hafif ve orta dereceli kırışıklıklarda, lekelerde ve yüzeyel sivilce ve yara izlerini giderebilir. 

Fraksiyonel lazerler nasıl ve kaç seans uygulanır? Ağrı hissedilir mi?

Fraksiyonel lazerde tedaviler seanslar halinde yapılır. Uygulama her seansta ortalama 15-30 dakika sürer. Şikayetin cinsine göre tedavi en az 3-5 seans, 4-8 hafta aralıklarla yapılabilir. Uygulama esnasında bazı hastalarda ağrı hissi olabilir. Lokal anestezik krem kullanımı veya soğutucularla bu his  giderilir.

Fraksiyonel lazer uygulamalarının sonrasında neler beklenir?

İşlem sonrasında hafif bir kızarıklık ve ödem olabilir. Ciltte hafif soyulmalar ve renk değişikliği görülebilir. Ancak bu tür durumlar 3-7 gün içinde geriler.

Fraksiyonel lazer kimlere uygulanmaz?

  • Ciltte aktif enfeksiyon ve iltihabı olanlara
  • Son 6 ay içinde sistemik izotretinoin kullanmış olanlara
  • Hamile kişilere
  • Cildi aşırı hassas kişilere

Fraksiyonel lazer ne kadar süre iş ve sosyal yaşamı etkiler?

 5-7 gün arası kızarıklık ve kabuklanma yapar. Kapatıcı kullanılarak iş ve sosyal hayata dönülebilir.

Fraksiyonel lazer uygulama sonrası nelere dikkat edilmelidir?

İşlem sonrasında şikayetler hafif ve geçicidir. İşlemden sonra bir saat kadar güneş yanığı duygusu hissedilebilir. Tedavi sonrası makyaj yapılabilir. Fraksiyonel lazer sonrası hafif nemlendiriciler sürülebilir. Yüzde ödem olursa buz paketleri ile soğutma faydalı olabilir. Fraksiyonel lazer sonrası 6-12 ay süre ile güneşlenmekten kaçınılmalı ve güneşten koruyucu kullanılmalıdır.

Fraksiyonel lazer tedavisinin yan etkisi var mı?

Yan etki görülme oranı oldukça düşüktür. Nadiren, uygulama sonrası geçici veya kalıcı lekelenme, sivilcelenme, herpes (uçuk) enfeksiyonu geçirmiş kişilerde aktivasyon görülebilir.

Fraksiyonel lazer tedavisinin sonuçları ne zaman görülür?

Kolajen yapımı üçüncü aydan sonra başlar. İşlemin sonuçları en iyi 3 ay sonra ortaya çıkar.

Fraksiyonel lazer uygulaması bazen etkisiz olabilir mi?

Eğer kırışıklık, iz ve sarkma şikayetleri fazla ise 3-4 seans yeterli olmayabilir. Hem seans sayısını arttırmak ve diğer tedavilerle birlikte uygulamak etkinliği arttırır. Fraksiyonel lazer ile PRP, mezoterapi, dolgu, radyofrekans gibi cilt yenileyen yöntemler kombine edlerek iz, kırışıklık ve sarkma tedavilerindeki etkinliği arttırılabilir. 

 

Doktorunuza Sorun