Botoks | Botox | Kırışıklık Tedavisi | Cilt Gençleştirme | Mersin | Dysport |
Botoks
Botoks

Zamanla yüzde oluşan dinamik kırışıklıkları, çizgileri azaltan, cerrahi olmayan bir uygulamadır.Bu tedavi ; kırışıklıklara yol açan kasları ortalama 3-4 aya kadar gevşetir. 3-7 gün içerisinde etkili olmaya başlar. 

Kırışıklıklar nasıl oluşur?

Botilinum Toksininin yüz bölgesindeki faydasını daha iyi anlayabilmek için öncelikle kırışıklıkların nasıl oluştuğunu bilmek lazım. Yüzümüzde mimiklerimizi her hareket ettirdiğimizde yani güldüğümüz, kızdığımız, şaşırdığımız zaman cilt altındaki kaslar hareket eder. Bu hareketlerin sürekli tekrarlanmaları ile zamanla yüzümüzde kırışıklıklar oluşur. Bu kırışıklıklara dinamik kırışıklıklar adı verilir. Kişinin mimiklerini kullanma sıklığı, güneşe maruz kaldığı süre, cilt ve kas yapısı, yaş ve cinsiyet bu kırışıklıkların seviyesinde belirleyicidir.

Botilinum Toksini hangi bölgelere uygulanır?

Özellikle mimik kaslarının hareketine bağlı olarak ortaya çıkan alın bölgesi, kaş arası ve göz kenarı çizgileri Botilinum Toksini  tedavisine son derece iyi cevap vermektedir. Bunun dışında üst dudak ve boyun çizgileri tedavi edilebilir. Ayrıca el,ayak ve koltukaltı bölgeleri terleme tedavisinde  kullanılmaktadır.

Botilinum Toksini yılan zehiri midir?

Botilinum Toksini  Clostridum Botulinum bakterisinden üretilmiş doğal, saflaştırılmış proteindir. Yılan zehiri değildir.

Botilinum Toksini  yeni kırışıklıklara yol açar mı?

Botilinum Toksini  etkisi uygulandığı bölge ile sınırlıdır, vucut içerisinde dolaşmaz.

Botilinum Toksini  uygulamalarına devam etmezsem kırışıklıklarım artar mı?

Kırışıklıklarınız yavaş yavaş tedavi öncesi durumuna geri döner.

Botilinum Toksini uygulandıktan sonra yüz şişer mi?

Yüze yapılan dolgu uygulamaları Botilinum Toksini  zannedilmektedir. Botilinum Toksini  bir dolgu maddesi değildir. Yüzü şişirmez.

Botilinum Toksini  sadece kırışıklıklar da mı kullanılır?

Botilinum Toksini  ile yüz bölgesinde alın, kaş arası ve göz kenarı kırışıklıklarının yanı sıra dudak üstü ve boyun çizgileri tedavi edilebilir. Gerilim tipi baş ağrısında kullanılmaktadır. Ayrıca el,ayak ve koltukaltı bölgeleri terleme tedavisinde Botilinum Toksini  kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra serebral palsi dahil olmak üzere birçok nörolojik hastalık, göz tiki ve şaşılık dahil olmak üzere oftalmoloji alanında birçok hastalığın tedavisinde uygulanmaktadır.

Botilinum Toksini  ile AŞIRI TERLEME TEDAVİSİ

Koltukaltı ,el ve ayaklarda yoğunlaşan ve tıp dilinde “hiperhidrozis” olarak adlandırılan terleme hastalığına karşı Botox son yıllarda oldukça fazla kullanım alanı bulmuştur. Terleme , normal ter ve ısı kaybının olduğu durumlarda hem kadın hem de erkeklerde sosyal yaşamı etkileyebilecek ölçüde rahatsızlık oluşturmaktadır.

Stres, tiroid bezinin aşırı çalışması , böbrek üstü bezi hastalıkları, menepoz, hipoglisemi , şişmanlık , bazı kanserlerin tedavisinde kullanılan ilaçlar ve hormonlar terlemenin başlıca nedenleri arasında bulunmaktadır. Kişilerde bazen yapısal olarak da aşırı terleme görülebilir.

Terlemenin yoğun olduğu bölgelerden biri olan koltuk altına enjekte edilen Botox , ter bezlerine ulaşan sinirlerin çalışmasını geçici süre bloke ederek ter üretimini engellemektedir.

Botilinum Toksini  , çok ince uçlu iğnelerle terleyen bölgeye sık aralıklarla uygulanır. Uygulamadan sonraki ilk hafta içerisinde tedavi sonuçları gözlenir. Botilinum Toksini ’un etkisi genellikle ortalama 3-4 ay sürer.kimi kişide 6-9 aya kadar etkisi devam edebilir.Etki geçmeye başladığında ikinci uygulama yapılır. Kişiye bağlı olarak ter bezlerinden aşırı ter salgılanmasını belirli bir süreliğine durdurmak ve böylece özellikle yaz aylarında yoğun bir şekilde karşılaşılan bu problem giderilebilmektedir.

Botilinum Toksinine benzer kremler var mıdır? Kremler aynı etkiyi yaratır mı?

Botilinum Toksini  doktor tarafından kas içerisine seçici olarak yapılan bir enjeksiyondur. Kremler bizzat cilde uygulanır, yüzeysel etkilidir. Etki mekanizmaları farklıdır. Botilinum Toksini  dinamik kırışıklıkları etkin bir şekilde giderirken , kremler sadece yüzeysel ince kırışıklıklarda kullanılmaktadır.

Uygulama nasıl olur?

Öncelikle en iyi sonucu alabilmek için enjeksiyon yapılacak bölgeyi tespit ederiz. Anestezi gerekmez, hassasiyete göre belki anestetik bir krem veya buz kompresi uygulanabilir. Uygulanacak her bölgeye çok az dozlarda Botox ® enjeksiyonla tatbik edilir.

Botilinum Toksini  'un etkisi ne kadar sürer?

Botox ® 'un etkisi 3-4 aydır. Yılda 3 kere yapılması önerilir.

Botilinum Toksini  tam olarak nedir?

Botilinum Toksini , Clostridum Botulinum bakterisinden üretilmiş doğal, saflaştırılmış proteindir. Kırışıklığa yol açan kaslara ince uçlu enjektörler ile çok düşük dozlarda uygulanır. Botox ® dinamik kırışıklıklara yol açan kasları geçici süre ile gevşeterek etkisini gösterir. Botox ®’un etkisi uygulandığı bölge ile sınırlıdır, vücut içerisinde dolaşmaz.

Botilinum Toksini uygulamaları ağrılı mıdır?

Çok az ve kısa süreli batma hissi duyulur. Uygulama tamamlandığın-da genellikle hiçbir ağrı kalmaz.  

Kimlere Botilinum Toksini yapılmaz?

Hamile ve emzirenlere, sinir sistemi hastalığı öyküsü olanlara (myasthenia gravis gibi nörolojik hastalıklar), aminoglikozit türevi antibiyotik (Genta gibi) ve penisilamin gibi ilaçlar alanlar, romatoid artritli hastalar ve cyclosporin gibi bağışıklık sistemini zayıflatan ve chloroquine gibi sıtma ilacı kullanan hastalara botox tedavisi yapılmaz.

2002 yılında Amerikan Gıda ve İlaç yönetimi Kurumu (FDA) tarafından kozmetik kullanımına onay verilmiş ve şu ana kadar yalnızca ABD’de beş milyon uygulama yapılmıştır. 

Türkiye de ruhsatlı sadece 3 ürün vardır.Nobota,Dysport ve Botox. Bu nedenle işlem yaptırırken kullanılan ürünün sağlık bakanlığı tarafından ruhsatlandırılmış ürün olduğuna dikkat etmeniz ve sadece doktor tarafından işlemin yapılması  çok önemlidir.

Son Güncelleme Tarihi: Ağustos 2023            Editör:Anonim.

 

 

Doktorunuza Sorun