Eksozome | Eksozomes | Dermomine| Exozome | MD Clinic | Mersin
Eksozome
Eksozome

1. Eksozom Nedir?

Hücrelerin mikro çevresi ile haberleşmek için salgılamış oldukları tüm cisimciklere Ekstrasellüler Veziküller(EV) denmektedir, EV'ler Eksozomları kapsamaktadır, Eksozomlar ana kaynak hücrenin mRNA, mikroRNA, Proteinler ve Genetik Faktörleri diğer hücrelere ileten cisimcikler olarak nitelendirilebilir. Eksozomlar 2'ye ayrılmış durumdadır, allojenik eksozomlar ve bitkisel eksozomlar. Ayrıca bunların yanında son zamanlarda Otolog Trombosit/Mezenkimal Kaynaklı Eksozomlar'da çıkmıştır, hasta başında veya laboratuvarda hazırlanan otolog sistemler hazırlanış ve içerik olarak farklı rahatsızlıklarda kullanılmaktadır.

2. Eksozom Kök Hücre midir?

Eksozomlar kök hücre değildir, kök hücreler farklılaşabilme ve çoğalabilme yetenekleri vardır ve hücredirler ama eksozomlar hücre değik veziküldür ve sinyal iletimi sağlamaktadır.

3. Laboratuvarda Eksozom Miktarı Nasıl Ölçülmektedir?

Eksozom ölçümlerinin farklı yöntemleri bulunmaktadır ama en kabul görmüş yönetimi NanoDight NS300 cihazı ile ml'de vezikül sayısını ve boyutunu vermektedir.

4. Eksozom Hangi Durumlarda Kullanılmaktadır?

Antiaging olarak leke azaltma, saç kıllarının güçlendirilmesinde ve cilt yenileme işleminde kullanılmaktadır.

5. Eksozomun etkileri nedir, nasıl çalışır?

Eksozomlar ana kaynak hücrenin mRNA, miRNA, proteinler ve geneteik faktörleri ilettiği için enjekte edildiği yerde bulunan mkh, fibroblast, endotel, perisit gibi yararlı hücrelerin içerisine girerek ana kaynak hücrenin mesajını iletmektedir böylece o hücrelerine rejeneratif etkisini başlatılmasına, hızlandırılmasına sebep olmaktadır.

6. Eksozom Etkisi Ne Zaman Başlar?

Eksozomların etkisi enjekte edildikten 7-14 gün sonra başlamaktadır.

7. Etki ne kadar sürer?

Eksozom etkileri 6-12 ay boyunca sürmektedir.

8-. Tekrarı ne zaman yapılmalı?

Eksozom tedavilerinde elde edilen kaynaklara göre farklı tedavi protokolleri sunulmaktadır, Otolog sistemlerde tek seans önerilip yanında destek tedavileri olan mezoterapi prp uygulanması tavsiye edilir.

9. Yan etkileri var mıdır?

Net bir yan etki bildirilmemiş ancak bu konuda litaratür çalışmaları devam etmektedir.

 

 

Doktorunuza Sorun