Lazerle Çatlak Tedavisi | MD Clinic | Mersin
Çatlak Tedavisi
Çatlak Tedavisi

Özellikle vücudun gelişme döneminde, ani kilo değişikliklerinde, ağır egzersizlerden veya gebeliklerden sonra ortaya çıkan karın, kol, bacak ve vücudun farklı yerlerinde olabilen derinin iyileşirken kapatamadığı izlerdir. Özellikle kadınlarda doğum sonrası karın bölgesinde sık oluşur.. Cilt aşırı derecede basınçla karşılaştığında yıpranır ve cildin yapısı bozulur ve çatlaklar ortaya çıkar. Önceleri pembe renkli olan bu çatlaklar zamanla beyaza yakın bir renk alır. Ciltteki bu noktalar bronzlaşmaz ve gözden kaybolmaz. 

Çatlaklar nerelerde daha sık görülür? 

Çatlaklara daha çok göğüs, karın ve bel çevresinde rastlanır. 

Göğüsler: 

Göğüsleri saran doku oldukça ince ve hassastır. Bu bölgedeki çatlaklar gelişme çağında bile oluşabilir. Buna rağmen çatlakların çoğunlukla doğum sonrasında ortaya çıktıkları görülür. 

Karın: 

Bu bölgede ortaya çıkan çatlakların oluşumunda da gebelik dönemi önemli bir rol oynar. Genişleyen karın yüzeyi yıpranır ve esnekliğini kaybeder. 

Bel çevresi:

Daha çok bel çevresiyle belin üst kısmında görülen çatlaklar her yaşta ortaya çıkabilir. Cinsiyet farkı gözetmeksizin kadın ve erkekte meydana gelen bu tür çatlakların en önemli nedenlerinden biri; kısa zamanda çok miktarda kilo alıp vermektir. 

Nasıl Tedavi Edilir?

Tedavi için önce sorunun hangi rahatsızlıktan kaynaklandığına bakmak gerekir. Kişi bu durumlardan uzaklaştırıldıktan sonra, hasar tesbiti yapılır. Çatlağın rengi, yüzeyin gerginliği, çatlağın kaç senedir var olduğu tedavinin süresini belirler.Çatlak probleminin 4 farklı tedavi yöntemi vardır.Hangi cahazların ve yöntemin uygulanacağına karar verilir.Bu aşamadan sonra ne kadar sonuç alacağı hastaya bilgi verilir.

Merkezimiz de bu konu ile ilgili daha detaylı bilgi alabilirsiniz..

Doktorunuza Sorun