Fraksiyonel Lazer  | Tedavileri | MD Clinic | Mersin
Fraksiyonel Lazer
, Fraksiyonel Lazer
+

Frakiyonel Lazer ;Yüzeyden gönderilen toplu iğne ucundan küçük lazer ışınları, derinin alt tabakalarına ulaşarak, bozuk bağ dokusunu tahrip eder ve beraberinde genç ve sağlıklı doku oluşumunu başlatır. Yeniden oluşan kollajen ve örtücü epitel ciltteki yeni yerini alır.

Fraksiyonel lazer ile;

 

-Yüzeysel ve derin kırışıklıklar ,

-Pürüzlü ciltler, Sarkma

-Çeşitli skarlar

-Geniş gözenekler ,

-Çatlaklar,

-Yara izleri,

-Ameliyat izleri,

-Doku düzensizlikleri ,

-Güneşe bağlı yıpranmış  ciltler,

-Düzensiz cilt görünümlerini  azaltarak tedavi etmek mümkündür.

Fraksiyonel lazer ile cilt yenileme epidermis (üst deri) ve dermis te(orta deri) etkili olan yeni bir yöntemdir. Fraksiyonel  lazerler, lazer ışığının minik sütunlar halinde deride ısı hasarı yaratması ile etkili olurlar. 

Fraksiyonel lazeler üst deride minik alanlar halinde hücreleri yeniler. Bu yenilenme esnasında üst deriye ait lekeler giderilebilir. Orta deride ise sütunlar halinde ısı hasarı yapar ve bu bölgelerde yeni kollajen oluşumunu tetikler. Alt derideki bu yenilenme yara izi, kırışıklık ve sivilce izi tedavilerinde etkili olabilir.

Fraksiyonel lazerler için açık renk ciltler ideal vakalardır. Ancak koyu tenli hastalarda da kullanılabilir. Yüz dışında boyun,dekolte, gövde ve kollarda kullanılabilir. Bu tedaviye bronzluk varsa ,geçtikten sonra girilmelidir.

Uygulamadan sonra güneş yanığına benzer bir görüntü ortaya çıkar. İlk birkaç saat kızarıklık,ödem, ertesi gün yerini pembeleşmeye bırakır. Sonraki birkaç gün çok ince soyulmalar olur.4-7gün içinde yüz normale gelmeye başlar.

CO2 Fraksiyonel lazer sonrasında;  cilt daha parlak ve canlı bir görünüm alır. Cildin gerginliği artar, gözenekleri sıkılaşır. İnce izler azalır, derin izler yüzeyselleşir. Ciltteki renk ve ton farkları azalır.

İşlem sonrası dönemde güneşten korunmak ve yüksek faktörlü güneş koruyucusu(en az 50 SPF Faktörlü) kullanmak gerekir.

Fraksiyonel lazerde tedaviler seanslar halinde yapılır. Şikayetin cinsine göre en az 3 seans 3-4 hafta aralıklarla yapılabilir.

Fraksiyonel lazer uygulanmaması gereken durumlar: 6 ay içinde oral isotretinoin kullanılmamış olmalıdır. Deride aktif enfeksiyon olmamalıdır. Hamile kişilerde uygulanmaz. Bronzluk varsa uygulanmaz.